
Авторът на романа „Английският пациент” Майкъл Ондатджи пристига в София наесен. На 26 септември той ще раздава автографи на почитатели в книжарница „Хеликон” на бул. „Цар Освободител”. Това обявиха от издателство „Лъчезар Минчев”, което печата творбите му у нас.
Ондатджи се води ментор на младия писател Мирослав Пенков, нашумял у нас със сборника си разкази „На Изток от Запада”. Двамата участват в писателската програма „Ментор и протеже“ на „Ролекс“. Ондатджи е напътствал българина при написването на новия му роман „Именник на въображаемите ханове”.
Арт инициативата „Ментор и протеже” събира знаменити личности от сферата на танцовото изкуство, киното, литературата и музиката с начинаещи, но обещаващи творци, които тепърва започват да градят кариера. Имена като Тони Морисън, сър Колин Дейвис, Брайън Ено, Марио Варгас Льоса, Джули Теймор и Мартин Скорсезе са си сътрудничили с поверените им млади таланти в продължение на година.
Как протича творческият процес между Ондатджи и Пенков ще разкажат двамата автори в „Хеликон”. Българинът ще играе ролята на водещ на срещата и ще задава въпроси, а носителят на наградата „Букър” ще говори за живота и работата си. Ще бъдат прочетени откъси от произведенията и на двамата. Ондатджи ще представи романа си „Котешката маса”, чието излизане у нас ще съвпадне с гостуването му.
С днешна дата в паспорта на големия писател пише „канадец”. Произходът му обаче е много по-цветен – баща му е холандец, майка му от Шри Ланка, където се ражда и той самият преди близо 71 години. Родителите му са от елита на колониалното общество на тогавашния остров Цейлон. Бракът им обаче се разпада заради алкохолизма на бащата. Майкъл и майка му заминават за Канада през 1962-а. Пет години по-късно Ондатджи става преподавател по английска литература в Университета на Западно Онтарио. Тогава излиза и първата му поетична книга „Изтънчени чудовища“. Романите „В кожата на лъв“ и „Английският пациент” му носят световна известност. Написал е още „Преживял изтребление“, „Събрани съчинения на Били Хлапето“ и книгата със спомени „Бягство в семейството“. Публикувал е 3 стихосбирки – „Събирач на канела“, „Страстна любов“ и „Уча се на номер с нож“.
Ондатджи е повлиян силно от поезията, която е много важна за цялостното му творчество. Експериментира с поетичните форми в прозата още в първия си роман „Събрани съчинения на Били Хлапето“(1970). В тази книга пресъздава живота на Уилям Бони, като смесва поезия, проза, фотография и интервюта.
Днес писателят преподава в колеж в Торонто. Заедно с жена си Линда Спалдинг редактират литературното списание Brick.