Забавното лятно четене стартира за пети път. Кампанията, която тази година е посветена на темата „Четене с разбиране – път към развитие на образователни умения“, има задача да приобщи към книгите най-малките – децата.
След като прочетат задължителната и препоръчаната допълнително литература учениците от 1 до 7 клас ще могат да попълват онлайн читателски дневник, в който ще отговарят на въпроси от съдържанието на книгите. Така прочетеното може да бъде още веднъж осмислено и разбрано, обясниха инициаторите на кампанията. На кръглата маса, организирана от българския детски портал Az-deteto.bg в партньорство със Столична библиотека, бе изтъкнато, че в света все повече се налага „четеното с разбиране“. Досега такъв учебен предмет е въведен само в 5 и 6 клас на германските основни училища.
На фона на тревожните данни за България – 21 на сто от децата в свободното си време не четат книги, а предпочитат компютърните игри, необходимостта от подобни национални кампании е повече от очевидна.
В работата на форума взеха участие представители на Министерството на образованието и науката, СУ „Св. Климент Охридски“ УНИЦЕФ-България, Столичен общински съвет, ОКИ Столична Библиотека, Гьоте Институт, фондация „Глобални библиотеки“, ББИА, издатели на литература за деца, автори и педагози.
От старта на кампанията през 2011 година досега участие в „Забавното лятно четене“ са взели над 10 000 деца, а прочетените книги са над 40 000.