Велико Търново да се превърне в литературна столица на творците от българските общности по света – това предложиха в пресклуба на БТА във Велико Търново поетите Пламен Павлов и Георги Николов.
„В българските диаспори и емигрантски общности по целия свят има много хора, изкушени от словото, за които е важно да осъществяват контакт помежду си и да не губят връзката с родината“, посочи Пламен Павлов. Той обясни, че подобни срещи могат да се организират като литературни събори, но мястото им е във Велико Търново, защото градът е исторически и културен център.
Пред журналистите беше представен вторият брой за 2014 г. на списание „Пламък“, посветен на творците от Великотърновския край.
В него са включени над 50 писатели, поети, преводачи и литературни анализатори, живеещи във Велико Търново или родени в старата столица, но емигрирали в чужбина, съобщи писателят Владимир Шумелов.
Броят е посветен и на 40-годишнината от създаването на Факултета по изобразително изкуство към Великотърновския университет, посочи поетесата Ружа Велчева. Тя прочете писмо от името на главния редактор на списанието – поетът Георги Константинов, в което се казва, че когато става дума за литература, „понятието „провинция“ не съществува“. Изданието се разпространява в тираж 500 броя и е посветено на кандидатурата на Велико Търново за Европейска столица на културата през 2019 година.
БТА