Две книги с три романа ще попълнят поредицата „Световна класика“ на издателство „Персей“. Първата съдържа една от най-великите любовни истории в литературата – „Север и юг“ от Елизабет Гаскел. Роман, съперничещ на „Гордост и предразсъдъци“. Втората книга включва „Мияу“ и „Марианела“ от Бенито Перес Галдос (1843-1920), най-видният испански романист след Мигел де Сервантес.

„Север и юг”

mail8.host.bgДетството и младостта на Маргарет Хейл са преминали в идиличния и красив Хелстоун в Южна Англия. Но животът й се преобръща, когато баща й – местният пастор, решава да се откаже от службата си и да се пресели със семейството си на Север, в индустриалния Милтън. Това обаче се оказва фатално за майката, която заболява и умира. Трагедията за Маргарет става двойна, защото губи и приятелката си Беси – младо момиче, което работи в местна фабрика. На фона на социалните вълнения Маргарет по странен начин се сближава с Джон Торнтън, един от големите фабриканти в града. Отношенията между тях са много противоречиви – двамата имат съвършено различни възгледи, характери и обществено положение. Тя е интелигентна, силна, горда и независима млада жена, готова да отстоява принципите си. Той е твърд, целеустремен и рационален, но външната му студенина крие силна емоционалност. От сблъсъка между тези два силни характера се ражда една от най-великите любовни истории в световната литература. Тя пламва на фона на големия конфликт между труда и парите на индустриалния Север и красотата и уюта на аристократичния Юг.

Сравняван неведнъж с „Гордост и предразсъдъци“, романът „Север и Юг“ печели с невероятно пълнокръвните си герои и с това, че е удивително съвременен. Един от вечнозелените романи в литературата, който ще бъде четен и препрочитан.

Изданието включва послеслов за авторката от проф. Симеон Хаджикосев.

elizabethЕлизабет Гаскел е родена на 29 септември 1810 г. в Челси, един от най-престижните и богати квартали на Лондон. Най-малка сред осем деца, тя е отгледана от леля си в едно китно селце в Чешър, където си общува с хора от всички слоеве на английското общество. Омъжва се за пастор Уилям Гаскел през 1832 г., след което двамата се установяват в Манчестър. Ражда пет деца, но през 1845 г. умира единственият й син – Уилям, роден година по-рано. Младата майка изпада в депресия, но съпругът й я убеждава да започне да пише, за да преодолее мъката. Така се ражда романът „Мери Бартън”, който веднага привлича вниманието на четящата публика. С таланта си Гаскел печели уважението на Чарлс Дикенс, Шарлот Бронте и други свои колеги. Най-силните й творби са романите „Север и юг” и „Кранфорд”. Елизабет Гаскел умира от инфаркт на 12 ноември 1865 г.

„Мияу“

MMЗапознайте се със семейство Виляамил, в дома на което властват желанието за аристократична извисеност и окаяната бедност, висшият морален патос и дяволските изкушения. Дон Рамон Виляамил е като Дон Кихот, само че изправен пред непобедимите вятърни мелници на бюрокрацията, семейния живот, корупцията и недостига на пари. Само два месеца преди пенсия той губи работата си като данъчен служител. От този момент нататък започва да се бори, опитвайки се да спаси достойнството си, да си върне работата и да запази общественото положение на семейството си. Съпругата му, доня Пура, се интересува само от това да посети операта и да се изфука с предполагаемото си богатство. Когато има пари, ги харчи за дрънкулки и дрехи, но често взима заеми, за да плаща сметките. С тях живеят сестра й, дъщеря им и внукът им Луис – детето на починалата им по-голяма дъщеря. Съученик на момчето кръщава семейството „Мияу“ заради котешките черти на лицата на жените в него и всички започват да ги наричат така. А един ден в дома им се появява техният зет Виктор, бащата на Луис. С него в семейството влизат изкушението, грехът и конформизмът…

Виляамил се опитва да остане винаги праведен. Но в крайна сметка трябва да разбере, че да постъпи правилно, може да означава да постъпи глупаво, когато човек е изправен срещу корумпирана система. Особено след като корупцията стига чак до живота на собственото му семейство. Романът на Перес Галдос е една от първите интерпретации в европейска литература на темата за човека срещу обществения механизъм, за самотника, изправен срещу корупцията и бюрокрацията.

Въздействащ с трагизма си роман с дълбоки духовни послания.

„Марианела“

Романът разказва историята на бедната Марианела, сираче с грозна външност и огромно сърце, и любовта й към Пабло, слепия, красив и чувствителен единствен син на богат земевладелец. Той също изпитва чувства към нея. Изоставената, самотна и считана от всички за непотребна Нела, както я нарича младежът, е негов водач и той вижда света през нейните очи. Появата на д-р Теодоро Голфин връща надеждата на Пабло, че може да прогледне. Но това всява смут в душата на Нела – тя се моли той да върне зрението си, но се страхува какво ще се случи, когато я види…
Ако зрението не успява да ни покаже истинската същност на нещата, за какво ни е тогава?

Книгата с „Мияу“ и „Марианела“ включва предговор за автора от проф. Симеон Хаджикосев.