Chehov-1
Снимка: Донат Сорокин/ТАСС

Знаменитото пенсне* на Чехов и други лични вещи на писателя, съхранявани в Крим, се показват за първи път в Екатерининбург, съобщи ТАСС.

„Говори се, че Чехов се е родил с пенсе. Всъщност, той е започнал да го носи на 38 години, когато му е поставена диагнозата „астигматизъм“. Може би именно с това пенсне, което ни донесоха от Ялта, са били написани прочутите разкази „Дамата с кученцето“, „Скучна история“, пиесата „Вишнева градина“ и други произведения“, коментира научният сътрудник от екатерининбургския музей  „Д.Н. Мамин-Сибиряк“ – Светлана Куманева.

Chehov_1903В експозицията могат да се видят също кафявите ръкавици, с които Антон Павлович е галел розите в градината си, папка със сребърна ключалка, в която е криел ръкописите си от своите гости писатели, както и бяла вратовръзка с розови цветя.

„Чехов е бил конте и с удоволствие е носел вратовръзки, въпреки твърденията си, че не умее да ги връзва, както не умее да връзва личните си дела“, отбелязва Куманева.

Изложбата е посветена на 155-годишнината от рождението на писателя и 125-годишнината от неговото посещение в Екатерининбург.

„За първи път Чехов посещава Урал през 1890 г., когато минава през Екатеринбург на път за остров Сахалин. Бил е болен и премръзнал, затова е останал с негативни впечатления от града. Не му е харесало, че улиците са шумни и под мостовете тече мръсотия. Тръгнал си е с радост“, добавя Куманева. Изложбата в Екатеринбург ще продължи до 12 септември.

––

* очила, които се закрепват само на носа

 

Chehov-2
Фотокопие на ръкописа на разказа „Дамата с кученцето“ и снимки на съпругата на Чехов – Олга

 

Chehov-3
Набор от инструменти, които Чехов е използвал в медицинската си практика

 

 

Chehov-4
Риза, носена от Чехов

 

 

Chehov-6
Кожените ръкавици, с които докосвал любимите си рози

 

 

Chehov-7
Папката, в която криел ръкописите си

 

Chehov-5
Шапка и вратовръзка от гардероба на писателя Снимки: Донат Сорокин/ТАСС