
Изложба показва за първи път последното писмо на Вирджиния Улф. Писателката го е адресирала до сестра си Ванеса Бел малко преди да се самоубие през 1941 година.
Експозицията, посветена на Улф, е подредена в Националната портретна галерия в Лондон и ще остане там до 26 октомври. Тя включва повече от 140 предмета, свързани с Улф. Сред тях има непоказвани досега снимки, рисунки, лични вещи и архивни материали, съобщи в. „Гардиън“.
Представени са също портрети на писателката, нарисувани от различни художници – Дънкан Грант, Роджър Фрай и от сестрата на Улф Ванеса Бел, която е била част от група видни английски интелектуалци от Кръга Блумсбъри.
Организаторите на изложбата отбелязват, че Улф не е обичала да позира на художници и се е надявала, че тези произведения никога няма да бъдат излагани.
Експозицията засяга всички аспекти от живота на Вирджиния Улф, включително феминистките й възгледи, увлеченията й и проблемите й с психичното здраве.
Вирджиния Улф, родена като Аделайн Вирджиния Стивън, е британска романистка, есеистка, издател, феминистка и автор на разкази, смятана за една от най-изтъкнатите фигури в литературата на модернизма във Великобритания през 20 век. Между Първата и Втората световна война заема специално място в лондонското литературно общество и е член на Кръга Блумсбъри. Между най-известните й творби са романите „Мисис Далауей“, „Към фара“ и „Орландо“. Произведенията на писателката са преведени на над 50 езика.