С приказки от Андерсен ще стартира четвъртата национална кампания за насърчаване на четенето сред най-малките „Походът на книгите“.
От 2 до 23 април български писатели ще гостуват на детски градини и училища, където ще четат откъси от любимите си детски книги. Началото ще бъде дадено в четвъртък от 11 часа в детско-юношеския отдел на Столична библиотека. Кметът Йорданка Фандъкова ще прочете приказката “Принцесата върху граховото зърно”, след което хлапетата ОДЗ 77 “Х. К. Андерсен” в ж. к. “Дружба” 2 ще изпълнят части от оперетата “Новите дрехи на царя”.
Всяка година „Походът на книгите”, организиран от Асоциация „Българска книга” (АБК), се провежда между два празника. Рождената дата на Ханс Кристиан Андерсен – 2 април, се чества в цял свят като Международен ден на детската книгата. 23 април пък е Световен ден на книгата и авторското право, тогава АБК връчва и годишните награди „Рицар на книгата”.
През първата седмица в кампанията ще се включат – Белослава Димитрова, Благовеста Пугьова, Иван Христов, Кристин Димитрова, Петя Кокудева, Радостина Николова, Радослав Чичев и Теодора Димова.
Паралелно с Похода, в библиотеките в цялата страна се провежда традиционният „Маратон на четенето“. Ще бъде връчена и единствената българска награда за най-добра детска книга, избрана от самите деца – „Бисерче вълшебно“. Гласуването продължава до 12 април на biserche.com.
Всеки четвърти живее в „културно гето“
Целта на всички тези инициативи е да фокусират общественото внимание към негативните тенденции, свързани с грамотността при децата и мястото на книгите в тяхното ежедневие. В навечерието на Похода бяха представени данни от най-новото изследване на читателските практики през 2014 г. Според него 25% от българите живеят в „културно гето“, без шанс за достъп до основни културни блага като книгата и четенето. 12 % от българите са прочели до 10 книги през живота си, а близо 5% не са чели книги изобщо. Близо 32% от пълнолетните споделят, че през последната една година не са прочели нито една книга, а 27 % смятат, че няма нужда да четат. Малко над една трета от българите четат книги поне няколко пъти седмично (36 %), което представлява ръст от 6% спрямо същото изследване от 2009 г., но
Или, според читателските практики, днес българското общество може да се раздели на две основни групи: читателски елит и читатели-илоти, обобщава екипът на изследването.
Ето кой къде ще чете през първата седмица от „Походът на книгите“:
2 април
09:30 ч. Иван Христов ще почете на децата от 87 ЦДГ „Буката“
11:00 ч. Официално откриване на „Похода на книгите“ в Столична библиотека, Детско-юношески отдел
12:30 ч. Ще посетим Частна детска градина „Къщата на Алиса и нейните приятели”, където ще научим повече за проект „Приятели на книгата”
3 април
09:30 ч. Теодора Димова ще се срещне с децата в 93 ЦДГ „Славейче“
10:30 ч. Валентина Стоева от „Детски книги“ ще представи пред децата от 49 ОДЗ „Радост” подбрани книжки от конкурса за любима детска книга „Бисерче вълшебно”
15:30 ч. Катя Атанасова ще се срещне с децата в 12 ОДЗ „Лилия“
6 април
10:00 ч. Радостина Николова ще чете от книжките за малките Мотовете пред децата от 79 ОДЗ „Слънчице“
15:30 ч. Стефан Иванов ще бъде в 7 ОДЗ „Детелина“
7 април
09:30 ч. Златна Костова ще сподели с децата от ДЦДГ „Слава“ към МО свои любими детски произведения
15:45 ч. Белослава Димитрова ще посети 12 ЦДГ „Олимпийче“
8 април
10:00 ч. Радослав Чичев и децата от 77 ОДЗ „Ханс Кристиан Андерсен“ ще четат от детските книжки на Ханс Кристиян Андерсен. От детската градина ще подготвят и кратко представление по текст от приказките, по повод 210 г. от рождението на именития датски писател.
15:30 ч. Благовеста Пугьова ще срещне любимата си книжка с децата от 78 ОДЗ „Детски свят“
9 април
09:15 ч. Петя Кокудева и децата от 67 ЦДГ „Чучулига“ ще се срещнат и ще говорят за книгите и техните герои
15:15 ч. Кристин Димитрова ще сподели с децата от 85 ЦДГ „Родина“ приказния свят на четенето
Пълната програма на събитията в София и страната може да видите ТУК