Къщата, където нобеловият лауреат Йосиф Бродски е живял по време на заточението си в Русия, ще стане музей. Той ще бъде открит през април в село Норинская, Архангелска област.
Губернаторът Игор Орлов съобщи, че скромната селска къща вече е реставрирана. „Сигурен съм, че това място ще стане притегателен център за всички, които обичат Бродски“, заяви той.
Интериорът на колибата, в която Таисия Пестерева е приютила бъдещата световна знаменитост, е възстановен по исторически фотографии. Създаването на музея струва 4,5 млн рубли.
Бродски е арестуван през 1964 година по обвинение в тунеядство и е осъден от Ленинградския съд на 5 години заточение в селото, където той прекарва 18 месеца.
В Архангелска област почитат поета, като ежегодно се организират културни събития в негова чест: литературни вечери, дискусионни клубове, конференции. В музея в Коноша има експозиция, посветена на него.
По време на заточението си Бродски е писал стихотворения и даже ги е публикувал в местния вестник. За да се прехранва, се е занимавал и с други неща. Бил е работник във ферма, помощник-механизатор в колхоз, пътуващ фотограф. По селата поетът е снимал сватби, погребения, семейни тържества, портрети за документи. Помагал е на хазяйката си да цепи дърва и да носи вода.
По разкази на очевидци Бродски е понасял трудно неуредиците на селския живот и физическото натоварване. Още тогава се проявяват проблемите му със сърцето. Пребиваването си в архангелската пустош поетът разнообразявал с посещения в районната библиотека и четене на книги.
Въпреки всички преживени трудности, по-късно Бродски с носталгия си спомня за своето заточение. „Един от най-хубавите периоди в живота ми. Имало е и не по-лоши. Но по-хубави, може би не е имало“, пише той.
През юни 1972 г. поетът е принуден да напусне родината си завинаги. Бродски умира през януари 1996 г. в Ню Йорк.