Стихотворения на Вазов ще звучат от знаменития балкон на поета в дома му на ъгъла на столичните улици “Г.С. Раковски” и “Ив. Вазов”. Актьорът Янко Лозанов и 7-годишната ученичка Еми Стрезова ще рецитират на терасата при тържественото откриване на обновената фасада на къщата музей. Церемонията ще е на 3 юли от 14 часа, съобщиха от Министерството на културата. Сред официалните лица ще се подредят кметът на София Йорданка Фандъкова и министърът на културата Вежди Рашидов. Ще присъстват също проф. Милена Цанева, актьори от Народния театър „Иван Вазов”, директори на столични училища, преподаватели по български език и литература.
В тържеството ще вземе участие Софийски духов оркестър с изпълнения на най-обичаните български песни по текст на Иван Вазов.
Къщата е построена през 1895 година и в нея Патриархът на българската литература живее и работи най-дълго време, припомня главният уредник на музея на Вазов, известната ни поетеса и писателка Мирела Иванова. Тук, на простата дървена маса, покрита със зелено сукно, той създава някои от знаковите си творби: сборниците с разкази „Видено и чуто”, „Пъстър свят” и „Утро в Банки”, поетичните книги „Легенди при Царевец” , „Под гърма на победите”, „Песни за Македония”, „Люлека ми замириса”, „Не ще загине”, комедиите „Вестникар ли?” и „Службогонци”, историческите драми „Борислав”, „Към пропаст”, „Ивайло”. Тук, в последните дни и часове от живота си, Иван Вазов работи над пиесата „Престолът”.
Още приживе най-естествено Вазовата къща се превръща в културно и обществено средище – скъп и чест гост тук е проф. Иван Шишманов, един от инициаторите за превръщането й в музей. Пет години след смъртта на поета, на 28 ноември 1926 година, тя отваря врати като първия български литературен музей.
Къщата на националния ни класик е и съдбовно, поклонническо място, което пази паметта за огромната народна енергия. Тук се спира шествието на запасните и действащи офицери, понесло огромната скръб от подписването на Ньойския договор, за да намери утеха в думите на своя национален поет. Тук през 1920 година в продължение на четири часа под балкона на Вазов преминава всенародна манифестация, за да го поздрави за юбилея му, а в безброя на това изумително множеството са и престарелите опълченци от шипченските боеве, завинаги запомнени в могъщото слово на поета.
На 9 юли се навършват 165 г. от рождението на Вазов.