Действието се развива през 2022 г. Франция е потънала в хаос, равнището на безработицата е достигнало критична точка, екстремистите безчинстват и непрекъснато стават етнически сблъсъци.
Франсоа Оланд успява да се задържи втори президентски мандат, но не е много популярен сред масите. Решава отново да се кандидатира на изборите, но се проваля на първия тур, а на втория отиват Марин Льо Пен, лидер на Националния фронт, и ръководителят на ислямската партия „Мюсюлмански братя“ Мохамед бен Абас.
За да не допуснат Льо Пен на власт, левицата и умерената десница се обединяват и призовават да се гласува за Абас – той се счита за по-малкото зло. Така Франция се сдобива с президент ислямист.
Това накратко е сюжетът в политическата антиутопия „Подчинение“ на писатиля Мишел Уелбек. Романът е на път да се превърне в литературното явление на 2015 г. Излизането му съвпадна с терористичното нападение срещу сатиричното списание „Шарли ебдо“, чиято последна корица бе посветена именно на Уелбек и новата му книга.
С появата си на пазара „Подчинение“ стана бестселър във Франция. Книгата е сред най-продаваните в интернет магазина Amazon.fr.
Междувременно Уелбек, който е обвиняван, че насажда ислямофобия, спря промотирането на романа. Според неговия агент Франсоа Самюелсон писателят бил дълбоко потресен от смъртта на приятеля си Бернар Марис, който е сред жертвите на атаката срещу “Шалри ебно”. Уелбек е решил да напусне Париж за известно време, за да остане сам със себе си сред природата.
Новият му роман предизвика разгорещени дискусии във Франция още преди да излезе. Определенията за него са от „върховен“ до „безотговорен“.
„Романът ми не е провокация. Той само показва в ускорен вид едно възможно развитие“, коментира преди дни самият Уелбек. Той категорично отхвърли отправените му обвинения в ислямофобия. “Застрашително изглежда по-скоро онази част от романа, когато мюсюлманите още не са дошли на власт. Този режим всъщност не е нещо ужасяващо“, казва авторът.
Писателят Еманюел Карер защити Уелбек и сравни произведенията му с пророческите романи „1984“ от Джордж Оруел и „Прекрасният нов свят“ на Олдъс Хъксли.