Снимка: bTV

Читалища фантоми получават пари от държавата и от членски внос, без реално да работят. За проблема сигнализира председателят на НЧ „Никола Вапцаров” в Благоевград Васил Новоселски.

Той разказа пред bTV такова читалище с име „Виртуален свят”. Според Новоселски често се стига до сблъсъци по отношение на разпределянето на субсидиите, защото всеки казва, че много е работил. „Виртуален свят” наистина работи, но не като читалище.

„Там има набъркване на частни и лични интереси на фирма, която извършва стопанска дейност, тоест кабелна телевизия, вплетена в читалищна дейност и т.н. Разговарях с хора от общината, които отговарят за тази дейност, направи се проверка и се оказа, че читалищна дейност няма”, казва Новоселски. В читалището има само техника на кабелния оператор и на техниците.

Оказва се също, че всеки потребител на кабелния оператор е и читалищен член. На квитанцията за платена такса е обозначено, че се заплаща членски внос, печатът също е на читалище „Виртуален свят”.

Председателят на мнимото читалище отказва коментар пред медиите.

След получен сигнал община Благоевград спира субсидията на „Виртуален свят”, която е била 14 хил. лв. След спирането на парите започват съдебни дела – кабелният шеф съди общината. В интернет страницата на читалището продължават да се набират членове.

Подобна злоупотреба не е изолиран случай. През юни министърът на културата Боил Банов съобщи, че „една трета от читалищата у нас не изпълняват добросъвестно функциите, които са им възложени още преди повече от 100 години“. Тогава той заяви, че ще бъде направена работна група, която да започне дебатът за промени в Закона за народните читалища. „В момента се опитваме да ги вкараме към ЮНЕСКО читалищата. И ако не стане, няма да стане не заради друго, а защото не може да се увеличат за 5 години двойно. Ние имаме случаи 39 читалища регистрирани в един апартамент. Това си е крадене“, каза Банов.